S budúcimi kolegami

S budúcimi kolegami

Mal som asi 25 rokov a moja sestra 18. Pochádzame z učiteľskej rodiny. Skoro všetci boli učitelia. Je to osobitný typ povolania, ktorého pôsobnosť sa často prenáša aj do domáceho prostredia ? Pripomína polovojenský režim, počnúc dôrazom na nosenie samých jednotiek zo školy až po nutnosť mať chorobne vyskladané komíniky z oblečenia v skriniach ? Ako hovoril môj nebohý tatino, kantorstvo nie je povolanie, ale diagnóza ? A často to počujem aj z úst samotných učiteľov ?

Pamätám sa, ako sme si so sestrou vtedy hovorili, že učiteľov v rodine už bolo dosť.. Nevyšlo to! ?
Dnes je sestra učiteľkou na základnej škole v Brezovej pod Bradlom a ja prednášam na dvoch vysokých školách… ?

Je to krásne povolanie, ale jedným dychom treba povedať, že byť učiteľom v dnešnej dobe môže byť iba blázon (v tom najlepšom zmysle slova…)

Dnes som sa ocitol medzi dvoma (možno troma) stovkami takýto bláznov ? Mladých ľudí, ktorý sa napriek všetkému rozhodli pre toto povolanie. Napriek náročnosti, finančnému a spoločenskému nedoceneniu…

Stretol som sa so študentmi Strednej odbornej školy pedagogickej v Trenčíne. Sadli sme si! ? Prešli veselé aj ťažké témy…

Ďakujem za príjemné chvíle v Trenčíne, kde, mimochodom, v školstve pôsobil môj dedko a ďalej pôsobí moja teta aj sesternica… ?
A ďakujem môjmu táborovému vedúcemu Matejovi Kotúčovi, ktorý tu študuje a ktorý to všetko spáchal ?

Inak, pekný babinec, na škole majú len 4 kusy chalanov ? Dnes som na chvíľu priemer vylepšil ja – tá malá postavička v strednej uličke ?

Pridaj komentár